Kadınların Kesinlikle Yaptırması Gereken Kontroller


Kadınların, herhangi bir sorunu olsa da olmasa da hayati risk taşıyan bazı hastalıklara karşı 40 yaşının altında ve 40 yaşının üzerinde testler ve kontroller yaptırması gerekmektedir. 
Bu testler ve kontroller erken teşhis açısından oldukça önemlidir. 
 

Kan Grubu ve Hepatit Testi 

Hangi yaş grubunda olursanız olun muhakkak kan grubu ve hepatit testi yaptırmanız gerekmektedir. 
Kan grubu kartınızı bir kez aldığınız taktirde bir daha tekrar almanıza gerek yoktur. 
Hepatit B ve C testlerini de kesinlikle yaptırmak gerekir ayrıca bu hastalıkların kesin bir tedavisi yoktur. Ancak hepatit B'den aşı ile korunmak mümkündür. 
 

Mamografi ile Meme Muayenesi 

20 yaşını geçmiş her kadının yılda bir kez her iki memesini de muayene ettirmesi gerekmektedir. Özellikle birinci derece yakınlarında meme kanseri olan kişilerin sıkı takip altında olmalıdır. Ayrıca 40 yaş üstü kadınların yılda bir kez mamografi çektirmesi gerekmektedir. 
 

Vajinal Ultrason 

Düzenli bir cinsel hayatı olan her kadının yılda bir kez mutlaka vajinal ultrason yaptırması gerekmektedir. Bu kontrolle rahmin yapısı, büyüklüğü, pozisyonu, rahimden kaynaklı tümörler ve miyomlar saptanmaktadır. Ayrıca rahim içi değerlendirmesi de yapılabiliyor. 
 

Tonometre ile Göz Kontrolü 

Bu kontrolün en geç 40 yaşında yapılması gerekmektedir. Glokom, halk arasında 'göz tansiyonu' olarak adlandırılmış bu hastalığın kontrolleri yapılmazsa körlüğe kadar giden ciddi sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır. 
 

Cilt Muayenesi 

Kadınlar her yıl dermatoloji uzmanlarına görünüp belirli testler yaptırmalıdır. Özellikle vücutta bulunan çok sayıda ben ve aile içerisinde yaşanmış olan cilt kanserleri varsa. Sizde de kanser riski olabilir. Benler ölümcül kanser riski taşıyan melanom riski taşırlar. 
 
Yukarıdaki testlere ek olarak; 
• Tükürük Testi 
• Kemik Yoğunluğu Ölçümü 
Kolonoskopi 
• Kan Tahlili 
Gibi testlerin de kadınlar tarafından muhakkak yapılması gerekmektedir. 


Yorum Gönder

Post a Comment (0)

Daha yeni Daha eski