Kalorifer Temizliği Nasıl Yapılır?

Evlerde soğuk kış aylarında ısınmak için kullandığımız kalorifer diğer adıyla, peteklerin temizliği sağlığımız açısından çok önemlidir.Daha önceki yazımızda, takipçilerimizden peteklerin havası nasıl alınır sorusunu yanıtlamak amacıyla bu yazıyı hazırladık.

Önceki yazımız kaloriferli ev nasıl nemlendirilir? Sağlık açısından en hayati olan şey soluduğumuz havadır.Bunun için önceki yazımızı okumadıysanız okumanızı tavsiye ederiz.Kaloriferli kuru ortamı nasıl nemlendireceğimizi anlatmıştık.


peteklerin havası nasıl alınır

Petek temizlemek için gereken malzemelerimiz

➡ Bahçe hortumu
➡ Peteğe takmamız için gerekli olan hortum aparatı ( altta eklediğim videoda görebilirsiniz )

İlk olarak yapmanız gereken en önemli şey kombinizin vanasını kapatmanız! Bunu sakın unutmayın yoksa bir facia yaratabilirsiniz allah korusun.Ardından kombi vanasının yanında bulunan su vanasınıda kapatınız.

Peteklerin havasını almak için altında bulunan gider vanalarını döndürerek suyunu boşaltın.Çıkan suyun yerlere akmaması için altına kova veya benzeri birşey koyabilirsiniz.

Akan su bittiğinde ise peteğe takılması gereken hortum aparatını kombiye bağlayarak bağlantıyı kurunuz.Ardından hortumun bir ucunu çeşmeye diğer ucunu peteğe bağladıgımız aparata takın ve ardından suyu açın.Akan suyu gördüğünüzde peteğin pisliğinin gittiğini ve temizlendiğini göreceksiniz.

Sağlımız açımızdan kombi bakımı mutlaka yapılmalıdır.Bunun yanında tabikide her yıl düzenli bir şekilde kalorifer peteklerini temizlemeliyiz.Bunu yapmak size zor gelmesin sonuçta ustalar bunu yaparken sizden para istiyecektir.Kendinizde evde bunu yapabilirsiniz.Nasıl yapıldığını biz açıklamaya çalıştık yeterli gelmediyse yinede Youtube üzerinden kalorifer peteği nasıl temizlenir yazıp aratabilirsiniz.Bir çok videolu anlatım mevcut.

Ayrıca paylaşmak istediğim bir video.Buradan izleyip yapabilmeniz için.Kolay gelsin.6 Yorumlar

 1. düzeli olan kombi bakımı yapılması ve peteklerin temizlenmesi sağlık açısından da çok gerekli..evinde kombi kullananların her yıl bir kerede olsa yapmalarını öneririm.

  YanıtlaSil
 2. kombi bakımını geciktirmemek gerekiyor bencede.faydalı anlatım teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. evde kombi bakımı mutlaka yapılmalı.anlatım için teşekkürler özellikle videolar çok yardımcı oldu

  YanıtlaSil
 4. kalorifer temizliği için anlattıklarınızı uyguladım.sonuç gayet başarılı !

  teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. kalorifer temizliği çok önemlidir.sağlık açısından kesinlikle yılda 2 kere kalorifer temizliği yapılmalı.

  YanıtlaSil
 6. Bizim kalorifer de sık sık kirlenip ısıtmaz oluyor. Temizlemesi de amma zormuş.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Post a Comment

Daha yeni Daha eski