Hamile Kalmanın Yolları

 Hamilelik bir aile olma yolunda gözlemlenebilecek en güzel süreçlerden bir tanesi. Anne ve baba adayı olmak isteyen her çiftin bu süreçte kendilerini hazır hissetmesiyle birlikte başvurabilecekleri doğrudan yöntemler bulunuyor. Genellikle cinsel ilişkiyi haftada 2-3 defa gerçekleştiren kadın ve erkeklerin yumurtlama anını doğru hesaplayabilmeleri daha kolay olabilmektedir. Özellikle kadının adet sürecinin ilk gününden daha sonraki adet sürecinin ilk gününe göre elde edilen hesap çizelgesi, yumurta sayısı hakkında ortalama bir veri elde etmeye olanak tanıyor. Regli gününden 3 veya 4 gün önce çiftlerin cinsel ilişkide bulunması hamile kalmanın yolları başlığı altında toplayabileceğimiz ilk madde. Herhangi bir cinsel sağlık probleminin bulunmaması, sağlıklı ve kaliteli sperm, sigara ve alkol tüketiminin ortadan kaldırılması, düzenli seks hayatı gibi etmenler gebelik oluşumunda büyük bir öneme sahip.

  Anne olmayı hedefleyen kadınların daha önce kullanmış oldukları ilaçları gebeliğe başlangıç sürecinden en az 2 ay önce bırakmaları da gerekmekte. Doğal vitamin desteği ve sağlıklı gıdalarla beslenmek hamile kalmanın yolları arasında yer almakla birlikte bu süreçte kadın sağlığı kadar erkeklerin de dikkat etmesi gereken etmenler bulunuyor. Başta idrar yollarında olası bir rahatsızlığının bulunması durumunda gebelik öncesinde doktor muayenesinin gerekliliği göz önüne alınması gereken etmenler arasında. Kadınlarda vajinada meydana gelen akıntılar veya ara kanamalar, jinekolojik müdahaleyi de mümkün kılmakta.

hamile kalmak için neler yapılır
  Doğal yoldan hamile kalmanın yolları arasında ilişki pozisyonları da bulunmaktadır. Genellikle sperm geçişini güçlendirecek, döllenme riskini azaltacak cinsel pozisyonlardan kaçınmak gereklidir. Uzun süreli gebelik denemelerine rağmen çiftlerin çocuk sahibi olamamaları günümüz teknolojisinde de tıbbın ilerlemesiyle birlikte problem olmaktan çıkmıştır. Özellikle tüp bebek yöntemi günümüz koşullarında hamile kalmanın önündeki engelleri büyük ölçüde ortadan kaldırmıştır. Rutin cinsel ilişkiler dışında hamile kalmanın yolları arasında yer alan en önemli etken yumurtalama gününün doğru hesaplanması olarak bilinmektedir. Bu konuda bilinçlenmek adına anne ve baba adaylarının doktor tavsiyesi alması da mümkündür.

  Çiftlerin daha sık cinsel ilişkiye girmesi de yumurtanın döllenme ihtimalini arttıracak etmenlerden bir tanesidir. Sürecin doğru bir biçimde ilerleyebilmesi adına çıkarılan takvim, düzensiz adet kanamaları gözlemlenen bir kadın için yardımcı niteliğindedir. Ağırlıklı olarak 35-40 yaşını aşmamış kadınların hamile kalması daha kolaydır. Özellikle kronik bir rahatsızlığın bulunmaması ve genital bölgede herhangi bir problemin yaşanmaması spermlerin geçişini kolaylaştırarak hamileliği kalıcı hale getirecektir. Hamilelik döngüsünün doğru bir biçimde takip edilmesi, yumurtlamanın sağlıklı koşullarla yapılabilmesi adına atılacak ilk adımdır. Bu adımda hem anne hem de baba adaylarına paylaşımlı görevler düşmektedir. Zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek, erkeklerde spermin kalitesini arttıran bir etkenken, içki veya sigara tüketiminde bulunan bir kadının hamilelikten sonra bebek sağlığını doğrudan risk altına almaması gerekmemektedir. Döllenmenin hesaplanmasının ardından çiftlerin cinsel ilişkiyi doğru şartlarda yapması durumunda önlerinde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Yorum Gönder

Post a Comment (0)

Daha yeni Daha eski