Limonlu Su İçmek İçin 10 İyi Neden

limonlu suyun faydaları

Evet yalnızca limon suyu değil, limonlu su !

İçine biraz limon suyu sıkılmış, hatta bir kaç dilim de limon ilave edilmiş ılık bir bardak sudan söz ediyoruz. Belki limon sevmeyenler için çok iştah açıcı gelmeyebilir ama faydalarını okuduktan sonra fikriniz değişecek, eminim :)

Düzenli olarak limonlu su içerseniz vücudunuza ne gibi faydaları olur ? Neden düzenli olarak limonlu su içelim ?  İşte cilt güzelliğinden zayıflamaya, stresi azaltmaktan yorgunluğu önlemeye kadar süre gelen 10 iyi neden.

1- Sindirime yardımcı  olur

Limonlu su sindirim sistemini toksinlerden arındırır, midedeki yanma ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara  iyi gelir. 

2- Zayıflamaya yardımcı olur

Ilık limonlu suyu düzenli içtiğimizde mide asitlilik oranı düzenlenir. Mide asidi yüksek olan kişiler sürekli bir şeyler yiyerek mideyi bastırma eğiliminde olurlar. Bu da kısa sürede acıkmaya ve kilo almaya neden olur. Limonun içerisinde bulunan pektin lifi acıkmayı geciktirir. 

3- Bağışıklık sistemini güçlendirir 

Stres, bağışıklık sistemini zayıflatır bu yüzden de bağışıklık sistemini destekleyen C vitaminli gıdaları tüketmek stresli olduğunuz anlarda öncelikli olmalıdır. Limon da mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. 

4- Taze bir nefes için birebir 

Dişeti iltihaplarına ve diş ağrılarına iyi geldiği gibi nefesinizin kötü kokmasını da önler. Ancak diş minesine zarar vermek istemiyorsanız limonu direk dişinize temas ettirmeyin yani yemeyin. Limonlu su içtikten sonra da dişlerinizi fırçalarsanız daha faydalı olduğunu görürsünüz. 

5- Ph değerini dengeler 

Limon en alkali gıdalardan biridir ve içinde bulunan sitrik asit sindirildiğinde asitlilik yaratmaz. Her gün limonlu su içerseniz vücudunuzun toplam asitlilik oranı zaman içerisinde düşer. Ayrıca iltihabın nedenlerinden biri olan eklemlerde biriken ürik asit limonla yok olur. 

6- Daha enerjik hissedersiniz

Limon kokusunun sinir sisteminde sakinleştirici etkisi vardır. İşte sinir sistemindeki bu sakinlik, depresyona ve endişeye iyi gelirken size mutluluk vereceği için de kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlar. Limon sindirim sistemine girdiğinde vücuda enerji verir. 

7- Viral enfeksiyonla savaşır 

Ilık limon boğaz ağrısı, nezle gibi semptomların azalmasında oldukça etkili bir destek kuvvettir. 

8- Cilde de faydalı 

Limon suyu antioksidan özelliği sayesinde cilt lekelerini azaltır. Hatta ciltteki kırışıklıkların da azalmasına yardımcı olur.Limon suyunu düzenli olarak zor geçen yara izlerine ve cildinize uygulayın, farkı göreceksiniz. 

9- Potasyum kaynağı 

Eğer muz sevmiyorsanız, limon suyundan maksimum yararlanmaya bakın. Çünkü potasyum kalp, sinir ve beyin fonksiyonlarının düzenli olması için kesinlikle gereklidir. 

10- Kafein ihtiyacınızı azaltır 

Sabahları bir fincan kahve yerine ılık limonlu bir su içerseniz kesinlikle öğleden sonra çöken o rehavet hayatınızdan çıkacak, göreceksiniz. Bu da kafeine olan bağımlılığı azaltır.


(Kaynak : Kadiningazetesi)

1 Yorumlar

Yorum Gönder

Post a Comment

Daha yeni Daha eski