Ninninin Ağrı Kesici Etkisi !


Hep söylüyorum, bazen bilim adamları çok gereksiz şeyleri araştırsalar da bazen tam tersi gerçekten işe yarar konularda bize fikir verecek şeyler üzerinde çalışıyorlar. İngiltere'deki Great Ormond Street Hospital'daki  Dr. Nick Pickett ve ekibi de bunlardan biri. Yaklaşık 20 yıldır müzik terapisi uygulayan Dr. Pickett , ninniler üzerine bir araştırma yapmış. Sonuçlar aslında tahmin edeceğiniz gibi, yani asırlardır bebeklerini uyutmak için dünyanın dört bir yanında , kendi dil ve melodilerince ninni söyleyen annelerin bir bildiği varmış !

Sonuçları Psychology of Music dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, ninnileri duyan bebeklerin ve yürüme çağındaki çocukların, kalp ritmi yavaşlıyor ve ağrıları azalıyor.

Pickett, yüzyıllardır ebeveynlerin içgüdüsel olarak bebeklerini rahatlatmak için ninniler söylediğini, ancak ninnilerin sağlığa faydalarının bilimsel olarak kanıtlanmasının heyecan verici olduğunu belirtti.

Nick Pickett, hastanedeki 37 kalp hastası bebeğe ninni söyledi ve onların kalp ritmini, ağrılarını, ağlamalarını, yüz ifadelerini ve hareketlerini inceledi. Ayrıca, bazı bebeklere kitap okundu. Bazılarının yanında sessizce oturuldu. Sadece ninnilerin kalp ritmini yavaşlattığı ve ağrıları azalttığı görüldü.

Ninnilerin sakinleştirici tonunun bebeklerin dikkatini dağıtarak ağrıyı azaltıyor olabileceğini belirten Pickett, canlı müziğin ağrıyı azaltmada daha faydalı olduğunu, bebeklerin ilk olarak ninniyi söyleyen kişinin sesine, daha sonra enstrümana tepki verdiğini, birden fazla enstrümanın ise daha az etkili olduğunu vurguladı.

Kısacası tvden, banttan vs. değil, annenin kendi sesinden ve enstrümansız olarak söylenen 'ninni' , bebekler üzerinde sakinleştirici etkiye sahip. E zaten biliyorduk, şimdi emin olmuş olduk.

Hadi bakalım benim gibi anne adayları, biraz ninni öğrenelim, zira çok lazım olacak ;) 

(Kaynak : pudra.com)

Yorum Gönder

Post a Comment (0)

Daha yeni Daha eski