Kış Öncesi Cilt Bakım Maskeleri

evde cilt bakımı, kış için cilt bakımı

Yaza girmeden önce bir kaç formül verip cildimizi yaz sıcağına nasıl hazırlayabileceğimizi anlatmıştım. Sırada malumunuz cildi en çok yoran bir diğer mevsim, kış var. Peki kış aylarına cildimizi nasıl hazırlarız. İşte size evde hazırlayabileceğiniz profesyonel kalitede cilt maskesi formülleri :

Bal Maskesi 

Balın mucizesini bal dünyasındaki amcalar gibi uzun uzun anlatmaya lüzum yok. Cilt için tam bir besleyici nem deposu bal. Yağlıya yakın normal bir cildiniz varsa bu maske hem derinlemesine temizlemeyi hem nemlendirmeyi bir arada sağlıyor.

Malzemeler : 
1 çorba kaşığı bal
1 çorba kaşığı yulaf ezmesi
Hazırlanışı: Karışımı yüzünüze uygulayın ve 15 dakika yüzünüzde bırakın. Ardından ılık suyla durulayın.Haftada bir kez uygulayın


Bal-Yumurta Maskesi 

Bu maske zenginleştirici maddelerle cildi besler ve özellikle kuru ciltleri nemlendirir. Cildi yumuşak ve pürüzsüz yapar. Cilt için soğuk kış günlerinde gerekli olan nemi sağlar.

Malzemeler: 

 1 çay kaşığı nemlendirici krem 

 1 yumurta 
 1 yemek kaşığı badem yağı 
 1 yemek kaşığı balHazırlanışı: Yumurtanın beyazı ve sarısını ayırın. Yumurtanın sarısına damlalar halinde badem yağını ekleyerek karıştırın. Ardından yavaşça nemlendirici kremi ve balı katın. Yumurta beyazını da ayrı bir kapta hafifçe çırpın ve yumurta sarısını karşıma katıp tümünü sürülebilecek kıvama gelene kadar karıştırın. Karışımı, genişçe bir fırça veya pamukla yüz ve boyun bölgesine yayın ve en az yarım saat etkisini göstermesini bekleyin. Ardından ılık suyla yıkayın.


Badem Maskesi : 
Her cilt tipine uygun olan badem sütü kan dolaşımını düzenlediği gibi aynı zamanda da cildi gererek canlandırır. Bu maske peeling etkisiyle cildinizi pürüzsüz kılar.

Malzemeler: 
50 gr soyulmuş badem 
10 gr yulaf unu 
10 gr portakal aroması 
Bir miktar süt 

Hazırlanışı:
 Önce bademleri iyice dövün. Ardından ılık su katarak bir karışım haline getirip yoğurun. Karışımın kaşıktan ayrılması zor olana kadar yoğurmaya devam edin. Yoğurma işleminden sonra karışıma yulaf unu ve portakal aromasını da katarak tümünü 1 saat 15 dakika bekletin. Karışım dinlendikten sonra biraz süt katın ve bir macun kıvamına gelmesini sağlayın. Bu karışımla yüzünüze sürüp, yumuşak hareketlerle masaj yapın ve en az yarım saat etkisini göstermesini bekleyin. Ardından yüzünüzü bol suyla yıkayın.


Bunların dışında yapabileceğiniz basit maskelerse şöyle.

Normal Ciltler İçin Havuç Maskesi : 1 yumurta sarısı, yarım tatlı kaşığı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı dolusu havuç suyu iyice karıştırılır. Yüze uygulanır ve 15 dakika etkilemeye bırakılır.
Normal-Kuru Ciltler İçin Elma Maskesi : Kabuğu soyulan bir elma ince rendelenir ve 1 yemek kaşığı dolusu krema ile iyice karıştırılır. Yüze, boyuna ve dekolteye uygulanır ve 10 dakika etkilemeye bırakılır.
Yağlı Ciltler İçin Salatalık Maskesi : Soyulmuş salatalıktan kesilen 5 kalın dilim mikserde püre haline getirilir, 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 2 tatlı kaşığı susam yağı, 1 yumurta sarısı iyice çırpılır ve hepsi mikserde iyice karıştırılır. Yüze, boyuna ve dekolteye uygulanarak,45 dakika etkilemeye bırakılır.
Tüm Ciltler İçin Buz maskesi: Bu maske bütün ciltlere uygulanabilir. Cildi gerer, dokuları toparlar ve pürüzsüz kılar. Yüzünüze ve boynunuza kalın bir tabaka halinde nemlendirici kreminizi sürün, sonra da bir parça buzu yavaş yavaş krem üzerinde gezdirin. Bu işlemi yüzünüzü canlandırmaya ihtiyaç duyduğunuz her zaman tekrarlayabilirsiniz.

Yorum Gönder

Post a Comment (0)

Daha yeni Daha eski