Saça Kına Koysak mı Koymasak mı ?


Tam 2 yıldır saçına boya vurmamış birinde , kına itirafları dinleyeceksiniz !

Biz çocukken annem , kardeşimin başına ve benim başıma kına yakardı. Bir gece boyunca kafamızda , saçımızın 10 katı ağırlığında bir kına yükü ve üzerine geçirilip sıkıca bağlanmış 2 adet market poşetiyle uyumak ızdırap olurdu. Sabahın olmasını sabırsızlıkla beklememizin sebebi bu değildi elbette ! Kınanın yıkanıp çıktıktan sonra saçta bıraktığı kokuya bayılırdım. Rengindeki kırmızılık da cabası ! Velhasıl pek severdim kendisini. Genelde her yıl  bu ritüel tekrarlanırdı. Kınanın saça neden koyulduğuyla ilgili tek bildiğimse 'çok faydalı' oluşuydu.

Sonra biz büyükçe etrafımızdaki ablalardan boya diye bir şeyin olduğunu öğrendik. İlerleyen yıllarda da bizzat haşır neşir olduk kendisiyle. Üniversitede başladığım boya macerasında saçım o kadar yıprandı, üst üste boyanmaktan öyle harap oldu ki , boyanın saçımdan tamamen çıkıp saçın kendine gelmesi  tam 2 yılımı aldı. Mevcut saç rengimden sıkılmaya başladığım ve biraz da canlanmasını istediğim saçlarım için aklıma gelen ilk çözüm kına oldu. Tıpkı çocukluğumdaki gibi...

Sonra oturdum , kınanın saça benim bildiğim o 'çok faydalı' kalıbının içerisine neler giriyormuş bir araştırdım. Sonuç , epey geniş. Okuyunca şaşıracaksınız !

Kınanın faydaları ve kimyasal saç boyalarına göre avantajları :

  • Kına tamamen doğal bir boyar maddedir. Bu yüzden hamile bayanlar dahil herkes kullanabilir. Herhangi bir kimyasal madde içermediğinden ötürü saça hiç bir zararı yoktur.
  • Kına tercihi önemli. Yeşil kına , kutularda hazır olarak satılan Hint kınalarına oranla daha tercih edilebilir. Çünkü Hint kınalarının içerisine bir takım kimyasallar koyuluyor ve bu kimyasallar saç derisinde alerji yapabiliyor.
  • Kına , saça doğal bir dolgunluk verir.
  • Kına , saç köklerini besleyerek saçların dökülmesini önler.
  • Saçlara canlı ve parlak bir görünüm kazandırır.
  • Kınaya yumurta , zeytinyağı , badem yağı ve soğan kabuğu gibi doğal katkı maddeleri ilave ettiğinizde bu karışım saçınızı ve saç derinizi maksimum düzeyde besler.
  • Kepeği önleyici etkisi vardır (tedavi edici değil).
  • Saç derisinde ısıyı dağıttığı için sinirlerin yarışmasına yardımcı olur.
  • Yalnızca saç telinin dış yüzeyini kaplar ve zamanla akar gider. Boya gibi saç telinin kendi rengini tamamen ortadan kaldırmaz !
Tüm bunların ardından belirtmekte fayda var , kınanın bu kadar faydasına karşın elde edebileceğiniz renk seçeneği sınırlıdır. Saçının tonuna göre kızıl-kahve arası tonlar oluşabilir yalnızca. 

Gelelim benim seçimime. Henüz gebeliğin ilk 3 ayını doldurmadığım için şimdilik düşünmüyorum. Ama ilerleyen aylarda , daha şimdiden cılızlaşmaya ve bolca dökülmeye başlayan saçlarım için başvuracağım tek yöntem kına olacak. Yani  ben , çocukluğuma döneceğim :)

Yorum Gönder

Post a Comment (0)

Daha yeni Daha eski